وسواس

بسیاری از افراد، مبتلا به وسواس هستند بدون این که دیگران بدانند، مخصوصاً این مساله در مورد انواع وسواس فکری بیشتر از وسواس‌های عملی صادق است و البته بیشتر افراد با شنیدن کلمه‌ی وسواس به یاد وسواس شستشو یا اصطلاحاً وسواس طاهر و نجسی می افتند اما خوب است بدانیم که این، تنها شکل وسواس نیست.

وسواس چیست؟

هرچه که در ذهن در طی روز به صورت ثابتی تکرار شود و یا ما آن را در عمل به صورت ثابتی بارها و بارها تکرار کنیم و احساس کنیم کنترلی بر روی آن نداریم و نمی‌توانیم آن را متوقف کنیم، وسواس محسوب می‌شود.

وسواس چه انواعی دارد؟

بعضی از وسواس ‌ها فقط در فکر ما هستند مثل وسواس شمردن، وسواس‌های مذهبی، جنسی، آسیب رساندن به دیگران، دیدن تصاویر ثابت، فکر کردن راجع به اجزای بدن و شکل های بسیار زیاد دیگر وسواس فکری.

از وسواس‌های فکری، فقط خودمان خبر داریم و یا نهایتاً افرادی که از نزدیک با ما در ارتباطند. اما شکل دیگری از وسواس وجود دارد که صرفاً به فکر ما محدود نمی‌شود  و ما آن را به صورت عملی هم انجام می‌دهیم، مثل وسواس تمیزی، تقارن، چک کردن، مو کندن، انبار کردن و …

وسواس چه پیامدهایی دارد؟

وسواس، بیماری آزار دهنده ای است و وقت زیادی را در طی روز از افراد مبتلا می‌گیرد. انرژی روانی و جسمانی فرد را صرف خودش می‌کند و در بسیاری از مواقع، هزینه ها یا ضررهای مالی زیادی را متوجه فرد می‌کند. با وسواس، زندگی فرد از حالت معمولی خارج می‌شود، تمرکز فرد پایین می‌آید و به این دلیل که فرد مبتلا، مشغولیت زیادی با افکار و یا اعمال وسواسی خودش دارد، به حیطه‌های دیگر زندگی‌اش به خوبی نمی‌رسد. نسبت به کسانی که وسواس او را رعایت نمی‌کنند بی طاقت و گاه، پرخاشگر می‌شود و این باعث می‌شود که وسواس بر رابطه‌ی فرد با عزیزانش تاثیر زیادی بگذارد. گاه، افراد مبتلا به وسواس، دیگران را هم وارد وسواس خودشان می‌کنند؛ مثلاً از آن ها می‌خواهند کار خاصی انجام بدهند یا ندهند (مثلاً دست و پایشان را آب بکشند یا مثلاً جای خاصی نخوابند یا نروند و …) یا با آن ها، آداب وسواسشان را چک کنند و وقت و انرژی زیادی هم از آن ها می‌گیرند.

چنین رفتاری دیگران را ناراضی و عاصی می‌کند و حتی اگر با فرد مبتلا به وسواس، همکاری هم بکنند اما از درون، رضایت ندارند و در دلشان، رنجیده و عصبانی خواهند شد. ادامه‌ی رفتارهای وسواسی می تواند منجر به پیامدهای سنگینی در زندگی مشترک، هم به لحاظ عاطفی و هم به لحاظ جنسی شود و هم در فرزندپروری صحیح به صورت جدی مشکل ایجاد کند.

آیا وسواس قابل درمان است؟

بله برای وسواس درمان وجود دارد. خوب است بدانیم که بسیاری از افراد مبتلا به وسواس، سال هاست که مبتلا هستند و وسواس خودشان را درمان نمی کنند و زندگیشان عملاً دستخوش هزینه های سنگین وسواسشان شده است. این افراد به وضوح می بینند که در طی زمان، وسواسشان بیشتر و بیشتر شده و زندگی آن ها را محدودتر ساخته است. بنابراین درمان نکردن وسواس و یا متوقف نکردن آن، وسواس را شدیدتر می کند.

برای وسواس، هم درمان دارویی و هم رواندرمانی وجود دارد و بسته به تشخیص نوع و شدت وسواس، متخصص، توصیه های مختلفی به فرد مبتلا می کند. هر دو روش درمانی در کاهش و یا قطع وسواس موثرند. درمان وسواس مثل سایر اختلال های دیگر، نیازمند همکاری خوب مراجع با درمانگر است.

اگر به دنبال روانشناس و روان درمانی وسواس هستید، این درمان در مرکز مشاوره چیمگان انجام می شود.

نویسنده: دکتر سحر عرب پور، روانشناس و رواندرمانگر بالینی

مقالاتی که ممکن است در این زمینه مرتبط باشند:

قصه ی آشنای افسردگی!

اختلال پانیک چیست؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *