با درس بچه ها در زمان قرنطینه چه کار کنیم؟

نگرانی در مورد درس و اوقات فراغت بچه ها یکی از دغدغه های والدین در ایام قرنطینه است. در کشور ما به دلیل مقارن شدن زمان قرنطینه و تعطیلات عید، این نگرانی دیرتر در ذهن والدین ایرانی در مقایسه با والدین سایر کشورها شکل گرفته و تبدیل به دغدغه شده است. این مطلب، بازنشر یک پست اینستاگرامی در تاریخ 14 فروردین 99 در صفحه ی اینستاگرام مرکز مشاوره ی چیمگان است که به دلیل اهمیت و ضرورت موضوع، همزمان بر روی سایت چیمگان نیز قرار داده شده است:
والدین عزیز با در نظر گرفتن این که احتمالاً حداقل تا پایان بهار، مدارس بازگشایی نخواهند شد و از آن جا که متاسفانه گزینه ی شروع آموزش مجازی توسط معلمان به صورت کشوری از همین الان، به دلیل عدم وجود زیر ساخت های کافی، عملی نیست، به نظر می رسد که آموزش و پرورش به احتمال زیاد دو برنامه را می تواند در پیش بگیرد:
گزینه ی اول این که کلاس ها را به تابستان منتقل کند که در این صورت اتصال آن به شروع سال تحصیلی بعدی، برای بچه ها خسته کننده خواهد بود.
گزینه ی دوم، این که به صورت خلاصه، برای یکسری درس ها، بعداً آموزش کوتاهی بگذارد که در این صورت، درس قربانی می شود و بچه ها با پایه ی ضعیف وارد سال جدید تحصیلی خواهند شد.
نکته ی بعدی این که مدرسه رفتن صرفاً برای درس نیست، بلکه یادگیری دیسیپلین هم یکی از کارکردهای مدرسه است و قرار نیست بچه ها ماه ها را به بطالت بگذرانند.
بنابراین لازم است خودتان دست به کار شوید، توصیه می شود:
_در یکی دو روز پیش رو، بچه ها را به لحاظ ذهنی آماده کنید که دوره ی تعطیلات عید را تمام شده در نظر بگیرند و آماده ی اجرای برنامه ی درسی خودشان در منزل شوند.
_برای بچه ها برنامه ی تقسیم بندی زمانی مشابه ساعات و کلاس های مدرسه شان بچینید و به دیوار بزنید و هیچ درسی را حذف نکنید.
_در مورد این که هر روز چه میزانی از کتاب باید خوانده شود، اگر به معلم دسترسی دارید، کمک بگیرید.
_ساعات زنگ تفریح بچه را همان اندازه که هست به رسمیت بشناسید.
_لازم نیست برای همه ی درس ها با بچه بنشینید و شما آموزش دهید، اما برای سوالات بچه یا یکسری دروس و نیز چک کردن های هر از گاهی، نیاز به حضور شما ، سرچ کردن برای یادگیری خودتان و پرسیدن از معلم وجود دارد.
_در صورت امکان، حل تمرین های بچه را برای معلم بفرستید و نیز هر از گاهی هماهنگ کنید که معلم با فرزندتان صحبت کند.
_اگر با بقیه ی والدین در ارتباط و هم عقیده اید، می توانید پیشنهاد دهید که گروهی این برنامه اجرا شود که بچه بداند تنها نیست.
_درس خواندن بچه در اتاقی غیر از نشیمن باید انجام شود.
_موقع درس دادن یا پرسیدن، بچه را دچار استرس نکنید و تحسین های کلامی هر از گاهی فراموش نشود.
_بعد از تمام شدن ساعت مدرسه در هر روز  و نیز آخر هفته، برنامه ی همیشگی سابق بچه در خانه باید سر جایش باشد و قرار نیست دایم درس بخواند.
_نگران تبعیت بچه ها نباشید، هر بچه ای اصول خانه اش را می پذیرد، بستگی دارد اصول خانه ی شما چه باشد.
با این کار:
_درس بچه ها به موقع تمام می شود و نیازی به تحمل فشار در آینده نیست.
_بچه می داند که در هر شرایطی می شود از وقت استفاده کرد و نظم و قاعده و آینده نگری را از شما یاد می گیرد.
_شما لازم نیست راجع به وقت گذراندن و درس بچه نگران باشید.
فراموش نکنید اگر شما و بقیه ی اعضای خانواده تا دیر وقت می خوابید، یا دایم مشغول فیلم دیدن یا تلفن زدن یا بحث و جدال باشید یا دیدگاهتان با همسرتان در این مورد یکی نباشد، خیلی نمی توانید انتظار عملی شدن این برنامه را به خوبی داشته باشید.
حتما والد و معلم بودن همزمان و نیز دانش آموز و فرزند بودن همزمان برای یک نفر، فشار زاست و این نه ایراد شماست نه فرزندتان.اگر این برنامه را عملی کردید برای خودتان که انقدر والد خوبی هستید، نوشابه باز کنید😉👍
آگاهانه تر زندگی کنیم.
دکتر سحر عرب پور، روان شناس و روان درمانگر بالینی، مرکز مشاوره چیمگان
مقالات مرتبط:
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *