چرا در زمان قرنطینه، اختلافات همسران بیشتر شده است؟

نظر به این که طبق آمار، در زمان های تعطیلات و نیز زمان طولانی قرنطینه ی فعلی، اختلافات زوجین، افزایش می یابد و نظر به اهمیت کیفیت روابط همسران در بهداشت روان، علی الخصوص در زمان قرنطینه، این مطلب را از پست صفحه ی اینستاگرام چیمگان که در تاریخ 12 فروردین 99 نوشته شده بود، بازنشر کردیم:
اگر در روزهای قرنطینه اختلافاتتان با همسرتان زیاد شده است، نکات زیر را در نظر بگیرید:
_شما، تنها نیستید، آمار رسمی سازمان بهزیستی هم حکایت از سه برابر شدن تماس های تلفنی به بهزیستی برای مشاوره ی زوجی در این ایام دارد. این را در نظر بگیرید که در این ایام، اتفاق خاصی برای اساس رابطه ی شما نیفتاده است، اما اتفاق خاصی برای تحمل شما افتاده است!
_این اختلافات به معنای این نیست که شما لزوماً رابطه ی بد و آسیب دیده ای دارید، بلکه به معنای این است که روتین زندگی به هم خورده و سبک جدیدی از سازگاری را در زمانی کوتاه طلب می کند.
 به دلایل متداول اختلافات زوج ها در این روزها اشاره می شود:
_این که خانواده خوب است به این معنی نیست که ما می توانیم روزهای متمادی را بدون مرزهای شخصی مان با آن ها سپری کنیم. هر آدمی در روز زمان هایی می خواهد که برای خودش و آن گونه ای که می خواهد باشد و به کسی جواب پس ندهد، پس دایم به هم کار نداشته باشید.
_بودن همه با هم، معمولاً مسیولیت روی دوش والدین را زیاد می کند، مثل آشپزی، مرتب کردن، ضدعفونی، جوابگوی بچه ها بودن و این انباشتگی مسیولیت، افراد را خسته و تحریک پذیر می کند، پس با توافق هم برنامه ای برای تقسیم کار ها بچینید و به برنامه های بچه ها نظم دهید. معلوم نیست این وضعیت تا به کی ادامه داشته باشد.
 _استرس های زندگی در مورد سلامتی و تامین معاش، برای همه الان بالاست و همه به خوبی در کنترل اضطرابشان مهارت ندارند وخیلی وقت ها این استرس را سر همدیگر خالی می کنند. فراموش نکنیم وظیفه ی همسران این است که گوش خوبی برای هم باشند مخصوصاً در شرایط بحران، الان هیچ کدام به استرس بیشتر احتیاج نداریم. زمانی را فقط دو نفری در مورد نگرانی های تان با هم حرف بزنید و به هم گوش کنید.
 _زمان های بیشتر با هم بودن، فضا را برای تکرار اختلافات و دلخوری های همیشگی بیشتر می کند. ایرادی ندارد که دلخور باشید فقط فراموش نکنید وسط یک شرایط بحرانی، پرداختن به اختلافات ، فقط بحران را سخت تر می کند و توان شما را پایین تر می آورد. نگران نباشید، به همه ی این موضوعات می توانید بعد از عادی شدن فضا دوباره برگردید، بنابراین کمتر غر بزنید تا فضا برای سایرین سنگین نشود.
_برخی از افراد، مراقبت ها را به درستی رعایت نمی کنند و باعث نگرانی و فشار روانی بیشتر برای یکدیگر می شوند. الان موقع بی تفاوتی، برخوردن و  لجبازی کردن نیست. حمایتگر باشیم نه منبع فشار.
_سعی کنید یک نظم و روتین برای بیدار شدن و فعالیت ها در خانه با همسرتان بچینید تا احساس از دست رفتگی کمتری کنید و زندگی، بیشتر برایتان تحت کنترل باشد.
_با همسرتان هنوز هم وقت دو نفره ای که برای هر دو مناسب باشد داشته باشید که در آن می توانید حرف بزنید، شوخی کنید، بازی کنید، خاطره مرور کنید، تصمیم گیری کنید و …
ما ناگزیر به یک صبر بزرگیم و همه دردمندیم. یار خاطر باشیم نه بار خاطر
آگاهانه تر زندگی کنیم
دکتر سحر عرب پور، روان شناس و روان درمانگر، مرکز مشاوره چیمگان
مقالات مرتبط:
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *