افراد به هنگام مورد خیانت قرار گرفتن، چه احساس هایی دارند؟

تجربه‌ی مورد خیانت قرار گرفتن، تجربه ی بسیار دردناکی است. دردی که تمام وجود فرد را فرا می گیرد و تا مدتی به سختی از هشیاری اش دور می‌شود. در چنین شرایطی، فرد با هجومی از افکار و احساسات ناخوشایند روبروست که شبیه طوفانی سهمگین، سرزمین وجودش را در می نوردد. برای فرد، غم انگیزتر و سخت‌تر، آن جاست که این رنج از سوی کسی می آید که به خود، نزدیک و قابل اعتماد می پنداشته است…

افراد به هنگام مورد خیانت قرار گرفتن، چه احساس هایی دارند؟ معمولاً احساس و افکار زیر، بدون ترتیب لزوماٌ خاصی در افراد خیانت دیده مشاهده می‌شود؛ این افراد:

1-احساس سردرگمی می‌کنند از این که نه راه ماندن دارند و نه دل رفتن و دقیقاً نمی دانند باید چکار کنند.

2-احساس غصه‌ی زیاد از این دارند که مورد بی وفایی طرف مقابل قرار گرفته اند و پیمان فی مابین، شکسته شده است.

3-احساس خشم زیادی از بابت گذشتن شریک زندگیشان از تعهد، دروغ گویی و کم گذاشتن هایی دارند که در این مدت اتفاق افتاده است.

4-خیلی احتمال دارد احساس حماقت کنند از این که تا الان بی خبر بوده اند و فکر می‌کنند که اعتماد بی جایی داشته اند و حتماً ایراد از آن ها بوده است که به سادگی اعتماد کرده اند.

5-فکر می کنند احتمالاً دوست داشتن هایی که شریک زندگی شان در همه ی این سال ها به آن ها ابراز کرده یا آن ها برداشت کرده اند، دروغ بوده است.

6-فکر می کنند، احتمالاً خیلی دروغ های دیگری هم شنیده اند یا خیلی چیزها را به اشتباه باور کرده اند.

7-فکر می کنند ایرادی دارند که همسرشان، نفر دیگری را به آن ها ترجیح داده است.

8-احساس شک زیاد و مستمر دارند از این بابت که مطمئن نیستند آیا رابطه واقعاً تمام شده یا هنوز هم ادامه دارد، نکند دوباره شروع شود، نکند با افراد دیگر هم اتفاق بیفتد و این که نکند، همسرشان واقعاً رابطه را نخواهد و بالاخره او را ترک کند.

9-احساس ترس و ناامیدی از این که دیگر کاری برای رابطه نمی‌توان انجام داد.

10-سوگوار رابطه ای هستند که دیگر برایشان مثل قبل، نمی‌شود.

واقعیت این است که جواب این افکار، احساسات و سوالاتی که در ذهن فرد وجود دارد برای همه ی افراد یکسان نیست، چون شرایط افراد با هم متفاوت است اما یک چیز مشخص است: این ها افکار و احساساتی اند که معمولا افرادی که خیانت را تجربه می‌کنند، با آن درگیرند، یعنی عمومیت دارند. گویی بعد از این تجربه، افراد از دالان دردناک مشابهی عبور کرده‌اند، بی آن که لزوماً سرگذشتشان یکی بوده باشد. خیانت، عموماً در مورد رابطه چیزی را مشخص می کند و آن این است که در آن ایرادی وجود دارد، در حالی که خیانت راجع به همسران چیز ثابتی را نشان نمی دهد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

برای بهبودی از تبعات مورد خیانت قرار گرفتن، دلایل آن، راهکار برخورد با آن و تصمیم گیری ها و تغییرات مورد احتیاجتان برای رابطه، نیاز به کمک حرفه ای دارید. فراموش نکنید که خیانت، همیشه پایان رابطه نیست، هر چند می تواند باشد و نیز فراموش نکنید که معمولاً هر چه تعداد افراد کمتری را از مشکل خودتان باخبر کنید برای رابطه تان بهتر است و نیز مطمئن باشید که با افرادی صحبت کنید که قدرت تحلیل درستی دارند، منطقی و خیرخواهند و توان کنترل هیجاناتشان را نیز دارند. ما در مرکز مشاوره چیمگان می توانیم در مورد تجربه ی مورد خیانت قرار گرفتن به شما کمک کنیم.

خواندن مقاله ی زیر ممکن است برای شما اهمیت داشته باشد:

عشق ورزیدن را چگونه یاد گرفتید؟

چه ایراداتی ممکن است در یک رابطه ی عاطفی وجود داشته باشد؟

نویسنده:دکتر سحر عرب پور، روانشناس و رواندرمانگر بالینی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *