اضطراب سلامتی: یک مشکل متداول و قابل درمان

این متن بخشی از ترجمه ی کتاب درمان شناختی- رفتاری اضطراب سلامتی نوشته ی تیلور و آسموندسن (2004)  توسط دکتر سحر عرب پور می باشد.

اضطراب سلامتی چیست؟

اضطراب سلامتی یا اصطلاح قدیمی تر هیپوکندریا ، داشتن نگرانی افراطی یا ترس از بیماری، علی رغم معاینات پزشکی و آزمایشاتی است که وجود بیماری جسمی را رد کرده اند. برخی از افراد مبتلا به اضطراب سلامتی،  مشخصاً در مورد داشتن یک بیماری نظیر سرطان نگرانند، درحالی که نگرانی سایرین در این مورد است که ممکن است با نزدیک شدن به یک فرد بیمار، بیمارستان ها یا سایر مکان هایی که امکان انتقال بیماری وجود دارد، به هر شکلی بیمار شوند.

علائم من از کجا می آیند؟

افراد مبتلا به اضطراب سلامتی، نشانه های جسمی زیادی را تجربه می کنند. این نشانه ها، واقعی ولی بی ضرر هستند و به دلایل مختلفی ایجاد شده اند. شما و درمانگرتان می توانید با همکاری یکدیگر به این پی ببرید که چرا تغییرات بدنی ناخواسته ای را تجربه می کنید. در برخی موارد، این حس های بدنی، بخشی از پاسخ اضطرابی بدن می باشند. اضطراب با تغییرات یا حس های بدنی زیاد اما بی خطری همراه است از جمله : ناراحتی در معده (مثل حال تهوع، نفخ)، خستگی، قرمز شدن یا داغ شدن، نفس تنگی،  فشار در سینه، تپش قلب شدید، سرگیجه و اسهال. اگر شما متوجه این تغییرات شده و راجع به آن ها نگران شوید، مضطرب تر می شوید و این عکس العمل های جسمانی، ادامه می یابند. این عکس العمل ها ممکن است ناخوشایند باشند اما کاملاً بی ضررند.

آیا افراد سالم نیز ، نشانگان جسمی را تجربه می کنند؟

افرادی که کاملاً سالم هستند نیز بسیاری از تغییرات و حس ها ی جسمی را تجربه می کنند. اکثر افراد متوجه آن ها نمی شوند زیرا که آن ها توجه زیادی به تغییرات جسمی شان ندارند. افراد مبتلا به اضطراب سلامتی در مورد بدنشان مشغولیت ذهنی دارند. آن ها بیشتر توجهشان را بر بدنشان متمرکز می کنند و بنابراین احتمال بیشتری وجود دارد که متوجه تغییرات بدنی ولی کم خطر شده و در مورد آن نگران شوند. این حالت می تواند به این دلیل که برخی افراد، اصطلاحاً بدن های پر سر و صدایی دارند اتفاق بیفتد ، دقیقا همان طوری که برخی ماشین هایی که به لحاظ مکانیکی سالم هستند نیز صداهایی دارند.

آیا من باید به دنبال اطمینان گرفتن پزشکی باشم یا در مورد نشانگانم با سایر افراد (به غیر از درمانگرم) صحبت کنم؟

خیر. زمانی که پزشک شما وجود بیماری جسمی را رد کرد، دیگر نیازی به اطمینان بخشی بیشتر نیست. در واقع، جستجوی اطمینان بخشی  یا صحبت کردن در مورد نشانگان می تواند اضطراب سلامتی شما را بدتر کند. اطمینان گرفتن اثرات زیر را دارد:

  • شما را در یک نقش منفعل و وابسته قرار می دهد و مانع این می شود که به شما ثابت شودکه تغییرات یا حس های بدنی تان بی خطرند.
  • شما را وا می دارد که مشغولیت ذهنی با بیماری داشته باشید، بدین معنی که کماکان متمرکز بر تغییرات بی خطر جسمانیتان بوده و نسبت به آن ها گوش به زنگ باقی می مانید.
  • این عقیده ی اشتباه را به شما القا می کند که به لحاظ جسمی بیمارید.

زمانی که پزشک شما وجود یک بیماری جسمی را رد کرد قویاً به شما توصیه می شود که اطمینان گرفتن و صحبت کردن در مورد سلامتیتان را با دوستان، اعضای خانواده و سایرین متوقف کنید. همچنین به شما توصیه می شود که نشانگانتان را  از طریق مطالعه ی مقالات وکتاب های پزشکی و یا جستجوی اطلاعات پزشکی در اینترنت چک نکنید . این فعالیت ها، اضطراب بیماری شما را بدتر می کند.

از کجا بدانم که نشانگان من به دلایل بی خطری نظیر اضطراب ایجاد شده اند؟

از طریق جمع آوری شواهد. شکی نیست که شما برای پیدا کردن شواهدی از بیماری به دکتر، مراجعه کرده اید، اما آیا به دنبال این هم بوده اید که نگرانی های جسمیتان به دلیل چیزی بی خطر نظیر اضطراب است؟

اکثر افراد مبتلا به اضطراب سلامتی چنین کاری انجام نمی دهند. اگر نگرانی های جسمی شما به دلیل اضطراب باشد، آن گاه مهم است که بتوانید به خودتان ثابت کنید که این گونه است.

چطور یک فرد می توان بر ترس از بیمار شدن غلبه کند؟

به این مشکل، فوبیای بیماری  گفته می شود و مانند بقیه ی فوبیاها قابل درمان است و روش درمانی ویژه ی خود را دارد. در طی روند درمان، شما در کنار درمانگرتان یاد می گیرید که چطور از طریق مواجهه ی تدریجی و منظم با چیزی که از آن می ترسید، این مشکل را درمان کنید. شما می توانید با درمانگرتان در مورد شیوه های مختلف انجام آن صحبت کنید تا برایتان زیادی سخت نباشد. برای این کار روش درمان و تکنیک هایی وجود دارد که حاصل تحقیقات علمی هستند و درمانگری که در این زمینه دانش کافی دارد می تواند آن ها را به کار ببرد.

خوب است بدانید که درمان اضطراب سلامتی در مرکز مشاوره چیمگان انجام می شود و در صورت نیاز، می توانید، مراجعه کنید.

مقالات مرتبط:

اختلال پانیک چیست؟

وسواس

قصه ی آشنای افسردگی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *